Ulla Engquist om raglan
Ulla Engquist är författare till två böcker om att sticka detaljer och en mästare när det gäller montering. Här delar hon med sig av sin bästa tips till dig som vill konstruera en raglantröja.
Hej!
Vill du läsa hela artikeln?
Köp prenumeration här
»Jag gillar raglanärmen med sin rena, fina skärning och passform och om jag ska välja mellan en tröja med raglan eller en med rundstickat ok så väljer jag gärna ett plagg med raglan. Det ger oftast en fin passform och är enkelt att sticka. Särskilt i barnplagg är raglan att föredra då det är enkelt att ta av och på.
Jag stickar helst nerifrån och upp eftersom jag tycker att minskningar blir finare än ökningar och jag använder gärna förkortade varv för att forma en fin halsringning.«
Innan du börjar:
- Vilken typ av plagg vill du göra? När, var och hur ska du använda de? Välj garn utifrån dina svar! (Eller omvänt, om du redan har ett garn du vill använda – fundera på vilken slags plagg det skulle passa till)
- Jag provstickar alltid garnet och testar både minskningar, ökningar och mönster i provlappen. Jag tvättar, torkar och bedömer kvaliteten. Sedan noterar jag sticktätheten – antal maskor och varv per kvadratdecimeter. Det är viktigt att sticktätheten följs hela plagget igenom för att få en jämn och fin raglanlinje som håller formen vid användning.
- Minska 3 maskor tillsammans eller minska en maska på var sida om raglanlinjen? Vilket blir vackrast i just ditt garn och plagg? Valet av minskningsmetod ger det färdiga plagget olika karaktär.
Raglanminskningar för olika sticktekniker

1. Rätstickning
Raglanlinjen bildas genom att 3 m stickas tillsammans rät på rätsidan med mittmaskan främst. Var noga med hur minskningen görs: flytta om maskorna så att mittmaskan ligger främst, i mitten, och sticka dem tillsammans.
På avigsidan lyfts mittmaskan som avig med tråden mot avigsidan.
Om du stickar runt görs raglanminskningen på det rätstickade varvet och på det avigstickade varvet lyfts maskan som avig med tråden mot avigsidan.

2. Rätstickning – randig.
2 m tillsammans, 4 r m, 2 m lls. Färgbyte sker på rätsidan.
På höger sida om raglanlinjen stickas 2 m tillsammans rät – minskningen lutar till höger och följer raglanlinjen fint.
Sedan stickas 4 räta maskor.
På vänster sida – vänd de två yttersta maskorna på vänster sticka och placera tillbaka dem på stickan och sticka dem tillsammans rät i bakre maskbågen. Båda maskorna sträcks lika mycket och minskningen lutar till vänster och följer raglanlinjen fint. Detta kallas i stickmönster lls eller på engelska ssk.
Lyfts istället den första maskan blir den större än övriga och det syns tydligt i stickningen.
Att sticka maskorna i bakre maskbågen utan att vända dem innan gör att maskan blir vriden.
På nästa varv stickas maskorna rät.

3. Slätstickning och vriden, oliksidig 2–2 resår.
Raglanlinjen bildas genom 2–2 oliksidig resår. Maskorna måste vridas innan själva minskningen görs.
OBS att resåren i raglanlinjen löper rakt upp i halskantens maskor.

4. Alpstickning.
Den slätstickade mittmaskan i rapporten bildar raglanlinjen när minskningen görs genom att 3 m stickas tillsammans rät.
Även upptill, mitt på ärmen, minskade maskor men med längre mellanrum. Alla minskningar gjorda så att maskorna i rapporten stämmer när halskanten tar vid.

5. Ytmönster.
Raglanlinjen bildas med 2 maskor. I början minskas genom att sticka 2 m tillsammans rät, i slutet 2 m tillsammans – lls (se alt 2 ovan).
Minskning även mitt på ärmen, på var sida om mönsterbården.
När alla minskningar är gjorda ska resåren fortsätta oavbrutet upp i halskanten.
Allmänna råd
- Att sticka runt är enklare och blir som regel jämnare och finare. Stickar du fram och tillbaka – var noga med att sticka kantmaskan varje varv och sy innanför denna så sömmen blir jämn och fin och att minskningarna ligger mitt för varandra.
- Se noga till mönsterpassningen där halskanten tar vid, mycket tid går åt till att räkna och planera. Den tiden har du igen när du sedan stickar ditt plagg.
- Jag konstruerar alltid ett rutpapper som stämmer med sticktätheten (maskor och varv per kvadratdecimeter) i plagget och kan där rita ut alla mått och detaljer runt exempelvis halsringningen, hur ärmen ska minskas och hur hög raglanintagningen skall vara, utifrån mina egna mått.