»Välkommen, stig in, som du ser är det origami överallt här hemma hos mig. Jag försökte hålla mig till ett rum, men det har tagit över hela huset. Här är några av mina senaste modeller – hästar, eftersom vi är på väg in i hästens år. Jag skapar alla mina modeller själv, efter eget huvud. Jag utgår nästan alltid från ett kvadratiskt papper och arbetar utan att klippa eller limma.
Jag skissar i alla möjliga papper – skrivarpapper eller silkespappret som följer med när man köper skor. Men när jag ska göra ett färdigt verk använder jag helst japanskt washi-papper, som ofta kallas rispapper här i Sverige, fast det inte har något alls med ris att göra. När jag vikt klart sprejar jag lite vatten på. Då försvinner onödiga veck i washi-pappret.
När jag ska skapa en ny modell sitter jag med ett platt papper framför mig. Jag vet redan från början vilken del av papperet som kommer att bli vad. Pegasus vingar här, huvudet där och svansen där… Ändå kommer det att krävas många, många veck innan formerna framträder för någon annan.
Jag växte upp i staden Fukui i Japan. Min mormor lärde mig att vika en trana som femåring. Sånt lär sig många barn i Japan. Men jag var inte som andra barn. Jag hade problem med lungorna och var ofta sjuk. Jag kunde inte springa omkring och spela baseboll som andra. Istället satt jag inne och vek origami. Sedan dess har jag aldrig slutat.
Jag tycker inte om att skryta eller framhålla mig själv men det stämmer att jag haft förmånen att göra många ärofyllda uppdrag. Ett av mina mest uppskattade verk är Nils Holgersson, ridande på gåsen Mårten. Den vann pris på origamivärldsutställningen
i Tokyo 1991. Senare gjorde jag en mer avancerad version, också den är gjord i ett enda papper, 70 x 70 cm. Det behövde vara så stort för att räcka till alla detaljer, som Nils ögon och näsa.
Det gyllene snittet är väldigt närvarande i origami. Det är en magnifik proportion! En regel för delning av en sträcka som intresserar både matematiker och konstnärer – och filosofer. I naturen återkommer den överallt, som ett fingeravtryck från högre makter. När du delar en linje enligt gyllene snittet ska förhållandet mellan den korta och den långa delen, vara samma som förhållandet mellan den långa delen och hela linjen.

Att rita en symmetrisk femhörning med vanliga matematiska verktyg som passare och linjal är jättesvårt – men med hjälp av det gyllene snittets princip kan jag enkelt vika en liksidig femhörning av ett kvadratiskt papper, såhär… Och därifrån är det lätt att skapa en femuddig stjärna – eller så rundar jag av hörnorna här, och titta nu: en körsbärsblomma!
För mig är origami matematik med osynliga siffror. Det är trigonometri som tagit fysisk form. Men det gäller att tala tyst om det för att inte skrämma bort folk. Det är så många som fått för sig att matte är svårt eller tråkigt. Därför smyger jag in det mellan vikningarna. Jag talar om att jag ska lära dig att vika ett pappersflygplan. Jag säger inte att du också kommer att förstå Pythagoras sats.
Matematik är naturligt, men siffror har skapats av människan. Tal som ser svåra ut i sifferform kan bli enkla i origami. Ta roten ur två till exempel. Ett irrationellt tal med oändligt antal decimaler. Det kan kännas både avskräckande och omöjligt. Men förklarat i origami ser det ut så här: Tag ett kvadratiskt papper. Papperets sidor motsvarar talet 1. Vik pappret en gång på diagonalen. Längden på din vikta linje är √2. Det är enkelt!
Experimentet visar att även tal som inte passar in i vårt decimalsystem har sin naturliga plats. Det finns inget som i sig själv är svårt eller skrämmande med irrationella tal.
Jag har undervisat allt ifrån små barn till universitetslärare i matte genom origami. En gång utmanande jag en grupp studenter och professorer på KTH att inom en minut rita upp en 60-graders vinkel på ett kvadratiskt papper, utan passare och linjal. Det räcker med fyra veck. Men det var bara en student från Tjeckien som klarade det.
Helst vill jag nå ut till dem som tror att de inte kan. Professorerna klarar sig väl ändå, men de som undviker matte – det är dem jag vill prata med. Jag tror att origamin har mycket att bidra med.«
Norio Torimoto är en av världens främsta experter på origami, en av endast ett fåtal som utnämnts till Senior master of Origami av japanska Nippon Origami Association. Baserad i Sverige sedan 1970-talet och återkommande föreläsare om origami som matematiskt verktyg
på högskolor och universitet.